SANAT YÖNETMENİ YARDIMCISI
  • 0232 425 21 44Bizi Arayın!

  • info@izmirturkdunyasi.gov.tr Bize Yazın!

SANAT YÖNETMENİ YARDIMCISI

EJDER ORKUN KILIÇ

1971 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümünü kazandı.

Mühendislik eğitiminin yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı yarı zamanlı koro bölümüne devam etti. Lise yıllarından başlayarak Türk Halk Oyunları ve Müziği ile ilgilenmeye başlayarak, ilk müzik ve halk oyunları eğitimini babası Selahattin Kılıç’ tan aldı.

1991 yılında H.Ü. Sağlık Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde kurulan halk oyunları topluluğunda sanatçı olarak çalışmaya başladı ve 1994 yılına kadar devam etti.

1994 yılında Ali Özaydın, Cumhur Koca ve Haluk Derinöz ile birlikte Altınay Türk Dünyası Müzik Topluluğunu kurdu. 1994-1999 yılları arasında birçok TV programı ve konserde görev aldı. Mart 1999 tarihinden başlayarak Gençlik Halk Dansları Topluluğunun kuruluş çalışmalarında görev aldı. 2002 yılında kadro alarak Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğunun çalışmalarına devam etti.

2012 yılında Türk Ocaklarının 100. Yılı münasebetiyle Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türksoy ile ortaklaşa düzenlenen “1. Uluslararası “Geleneksel Türk Müziği” Sempozyumu yürütme kurulunda görev aldı.

Sanat hayatı süresince Kanada, İsveç, Danimarka, Norveç, Belçika, İtalya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya, Romanya, KKTC, Moldova, Ukrayna, Çuvaşistan, Tataristan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Suriye ve Katar ile Türkiye’nin birçok ilinde konserlere katıldı.

Trt’de yayınlanan Radyo Sanatçıları Konserleri, Türkü Türkü Türkiyem, Türkülerle Süper Gece, Turnalar, Yenigün, Gönül Bağı, Pencere, Kültür Eşiği, Çalsın Davullar, Can-ı Gönül,  Bizim Havalarımız, Radyo Günleri, Türkü Söylemek Lazım ve Akşam Sefası başta olmak üzere birçok programa iştirak etti. Trt tarafından hazırlanan birçok cd çalışmasında görev aldı.